Harry Potter RPG

Sihirli Harry Potter Rpg
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Rpg Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Admin
Admin
Admin
Admin
Online

Cinsiyet: Kadın
Ne Mutlu Türküm Diyene !!!!®
Kayıt tarihi : 22/02/09
Mesaj Sayısı : 13
Yaşadığı Şehir : Nereye!!!

Kişisel Bilgiler
Galleon: Deha Kartı
Uyarı: Yok...
RPG Puanı:
500/500  (500/500)
http://harrypotterrpg.power-rpg.net
MesajKonu: Rpg Nedir ? Nasıl Yapılır ? Ptsi Ağus. 17, 2009 12:34 pm

"Merhaba Admin mesajiniz. "

RPG Dünyasına HoşgeldinizRole Playing Game.. Yani Rol Oyunları. Bu sihirli dünya, gerçek dünyayı içinde barındırıyor. Konular, gerçek yaşamda olabilecek ya da olmaya yakın olabileceği gibi bilim-kurgu da olabilir. Önemli olan bir hikayenin anlatılması. Evet her oyunda bir hikaye anlatılır ama RPG'lerde konu aslında oyundur. Tabi siz bu puzzlenin parçalarını tamamlarken kötülerle iyilerin savaşını da vermeniz gerekir.
RPG Oyunlarının hikayeden oluşması, kimi zaman bir kerelik oyunlar olarak değerlendirilmesine yol açar. Evet belki oyunu tamamladığınızda ve hikayenin sonuna ulaştığınızda oyunu tekrar oynamak istemezsiniz ama RPG'lerin özelliği aynı zamanda kolay hazırlanabilir olmasıdır. Evet sizlerde RPG hazırlayabilirsiniz.

Ultima Online'yi ayırmamız gerekir. O başlı başına farklı bir oyun. Olaylar birbirini takip eder. Yaşar ya da ölürsünüz. Oyunun kaderi oyuncunun elindedir ve bu şekilde olan RPG ve FRP'ler her zaman daha çok sürükleyicidir. Şu an Ultima Online yaklaşık 150 milyon insan tarafından bilinmekte ve oynanmaktadır.


Olması Gerekenler

Bir RPG'de olması gerekenler şunlar:

- Bir konu/hikaye/senaryo.

- Belli özelliklere sahip karakter grupları (Soylular, köleler, rahipler, halk, esnaf, kahramanlar vs.)

- Karakterlere ait özellikler (para, saldırı, görünüm, zeka, sihirler gibi..) mutlaka bulunur.

- Bir harita. (Oyunun içinde geçtiği)


Bir Hikayesi Olan Oyunlar

RPG, Role Playing Game'nin kısaltması. Bu oyuncuların anlamlandırıldığı ve hepsine bir görev yüklenen oyunlardır. Hikaye (Story) değişken olabilir. Aşk, savaş, destan, kardeşlik, kahramanlık, bilim-kurgu, mafya gibi yüzlerce konuda rpg hazırlanabilir. Sonuçta önemli olan oyuncuların anlamlandırılması.

Hikaye olmadan hazırlanan RPG yoktur. Sadece HP, MaxHP, MP, MaxMP gibi değişkenlerle RPG oluşturulamaz. Konu mutlaka olmalı. Örneğin savaş (rpg'de çok kullanılan bir tema) mutlaka vardır ve bu savaşın bir nedeni vardır. Bu neden oyun başında açıklanır.

Peki FRP Nedir? Bu ise Fantasy Role Playing Game. Hayal dünyasındaki karakterlerle yapılan RPG'lerdir. Gerçek hayatla ilgisizdir çoğu zaman.


Senaryo & Oyun

RPG (ve FRP) türü oyunlarda bir senaryo vardır. Bu senaryo yaşanmalıdır. Evet kararları siz verirsiniz ve oyunun kahramanı olursunuz belki ama senaryoyu gerçekleştirmek gibi bir göreviniz vardır. Bu görevi ise senaryoyu baştan yazarak çözebilirsiniz. RPG'de senaryonun dışına çıkmanız imkansız, aksi halde oyunu bitiremezsiniz zaten.

Yönetici ve hakem yazar, sizler ise canlandıran yani oyuncular. Bu ikilem her zaman RPG'lere konu olur. Öncelikle senaryo yazılır, sonra gerçekleştirilmek üzere gerisi sizlere bırakılır.
Siz Oyundasınız

Oyuncu sizin oyuna yansımanızdır. Onu istediğiniz şekilde şekillendirebilir, yetenekler kazandırabilirsiniz. Oyuna özel karakterlerden bahsetmiyoruz. Tamamen siz. Puan, birim farketmez. Akıl, koruma, saldırı, hız, para tamamen şekillendirdiğiniz insanın özellikleridir. Hatta bazı RPG'lerde kendi kıyafetinize kadar seçebilmektesiniz. Oyunun kaderi ellerinizde..


RPG Hazırlamak İçin..

Bir RPG oyununu sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bir programlama dilini bilmelisiniz. C/C++, Java, Vbasic, Qbasic gibi programlarla RPG hazırlayabilirsiniz. Fakat size kolaylıklar sunan RPG Maker (RPG Yapıcı) programlar var. Bunlardan en çok bilinen English RPG Maker 2000 (2k). Son çıkan sürümü ise RPG Maker 2003 (2k3). Bu program ile de RPG'ler yaratabilirsiniz. RPG Maker ile hazırlayacağınız RPG'ler hep tek tip olacaktır (Tabi kaliteli bir grafik çizimi sizlere yardımcı olacaktır). Bu nedenle bir programlama dilini bilerek daha özgür RPG'ler hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda Qbasic dili için bir açıklama var.


Qbasic RPG'leri

MS-Dos programlama temeline dayanan Qbasic, şu zamanımızda daha çok RPG hazırlamak için var. Öncelikle bir konu belirleyin. Örneğin dev bir adam geliyor ve şehrinizi yıkıyor. Siz de ondan intikam almak için silahlarınıza sarılıyorsunuz. Tabi bu dev adamın yüzlerce yandaşı var onları da geçmelisiniz.


Kullanacağımız Değişkenler:
Heal (Hit) Points, savaşçının yaşam puanı. [INTEGER]
Max. Heal (Hit) Points, savaşçının sahip olabileceği en fazla yaşam puanı. [INTEGER]
Magic Points, savaşçının sahip sihir puanı. [INTEGER]
Max. Magic (MP) Points, savaşçının sahip olabileceği en fazla sihir puanı. [INTEGER]
Strenght, savaşçının kuvveti (Attack Point olarak da geçebilir). [INTEGER]
Defense, savaşçının zırh vb. düşmandan korunma puanı. [INTEGER]
Experience, savaşları sonunda kazandığı yetenek puanı. [LONG]
Gold, savaşçının parası, altını vs. [LONG]
Level, savaşçının kademe/rütbesi. [INTEGER]
Weapon$, savaşçının kullandığı silahın adı. [STRING]
Bunlar standart. Tabi siz aletler, zırh, kalkan, başlık gibi yüzlerce karakter özelliği tanıtabilirsiniz. Dilerseniz alet adlarını aşağıdaki gibi kullanarak sizin için daha anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.


Item$(1) = "Harita" Item$(2) = "Gözlük"
Item$(3) = "Dürbün"RPG Hazırlamaya başlıyoruz. Öncelikle değişkenlerin ilk hallerini belirtiyoruz. Sonra bilgisayara 1'den 3'e kadar bir sayı tutmasını söylüyoruz. Söylediği numaraya göre düşmanı seçiyoruz. Ve sonra savaş/kaç iletisi var..


HitPoints = 50: MaxHitPoints = 50
MagicPoints = 25: MaxMagicPoints = 25
Strenght = 3: Defense = 2: Experience = 0: Gold = 0: Level = 1
Weapon$ = "Kılıç"
RANDOMIZE TIMER
Dusman = Int(Rnd * 3 + 1)
IF Dusman = 1 Then
DusmanAd$ = "Yaratık": DusmanHP = 10: DusmanStrenght = 2
DusmanDefense = 2: DusmanExp = 10: DusmanPara = 8 ELSEIF Dusman = 2 Then
DusmanAd$ = "Vampir": DusmanHP = 20: DusmanStrenght = 2
DusmanDefense = 3: DusmanExp = 16: DusmanPara = 20
ELSEIF Dusman = 3 Then
DusmanAd$ = "Dracula": DusmanHP = 30: DusmanStrenght = 3
DusmanDefense = 4: DusmanExp = 32: DusmanPara = 40
END IFBu sadece bir giriş örneği. Saldırı da her zaman düşman zayıfsa kaçmak daha kolaydır. Yoksa düşman buna izin vermez. Ayrıca saldırılarda belli bir formül yok ama genelde eş zamanlı güç götürülmesi kullanılır. (Savaş sırasında Strenght, Defense öncelikle bakılan yerdir)

Değişkenlerin sayısı arttırılabilir. Örneğin Knowledge, bir düşman hakkında bilinen bilgilerdir ve o düşman ile savaştıkça bu artar. Yüzde olarak ifade edilir ve her düşman için ayrı kullanılır. Bunun dikkate alındığı RPG'ler hazırlanabilir. Örnek olarak TEXT-BASED hazırlanmış bir RPG yüklemek için buraya tıklayın. (Bu RPG Türkçe hazırlanmıştır, qbasic kaynak kodları içindedir.)


Vbasic RPG'leri

Visual Basic'te daha kaliteli RPG'ler hazırlanabilir. İlk şart biraz basic bilgisine sahip olmak. Burda ImageBox ve PictureBoxlardan yararlanarak alanı belirleyin. Artık temelde kodlara kalmış bir durum. Gerisi Qbasic'in aynısı. Tek farkı formlara yansıtmanız bu kodları..
En Basit RPG

Bir Savaşçı, Ona ait Koruma, Saldırı, Hız ve Para.. 5 Düşman ve bu düşmanlara ait koruma, saldırı, öldürülmesi durumunda kazandırdığı para, ve birkaç sivil. Bunların üzerine geldiğinizde sizinle konuşacak. Bu en basit RPG modülü olup, başlangıç için idealdir.


RPG'de Karakter Tanıtımı

RPG türü oyunlarda karakter farklı yönleriyle ele alınır. RPG'nin en önemli özelliği de karakterlerdeki ayrıntıdır. Onlar hakkında bir çok bilgi verir. Ve oyun içinde geçen resimlerle bunu görsel olarak da sürdürür. Karakter hakkında bilgi vermesinin yanında kahraman yaratmak açısından da önemli olan oyunlardır.

Başroldeki her kahramanın bir adı mutlaka vardır. (Bu bazen oyuncuya bırakılır, oyuncu kendi adını yazar ve asıl kişi odur ama diğer karakterler orjinal isimlerdedir.) Bunlar arasında yaşanan diyaloglar, aşklar, paylaşımlar hep belli bir kurala göre gösterilir. Her karakter kendi özelliklerini sergiler.

İyilerle kötülerin savaşını konu alır çoğu zaman. Genelde siz iyi olansınızdır. Ve oyunu bitirmeniz için en az 1000-2000 kötü adam geçmelisiniz. Oyunda sahip olduğunuz araç-gereç, para vesihir güçleri ise oyununuza renk katacaktır. Kaliteli ve ilgi çekecek bir RPG için grafik kullanmayı unutmayın!


Üstün Yetenekli Karakterler

RPG ve FRP'lerde karakterlere bazen doğa üstü güçler yüklenebilir. Her karakterin öne çıkan bir özelliği vardır genellikle. Bu özellik onu oyunda, unutulmaz kılar. Böylece bir kahraman yaratmış olursunuz RPG içinde. Bu savaşçılık, sihir, büyü olabileceği gibi insanlara ait diğer özellikler de olabilir.


Ultima Online Eklentisi

Ultima Başlangıcında, Madenci, Atlı Savaşçı(Paladin), Kahraman, Sihirbaz gibi farklı başlangıç seçenekleri ilginizi çekmiş olabilir. Bu oyununuza ekleyeceğiniz özel bir eklentidir. Ve birçok kolaylık sağlamaktadır. Aynı kişinin hem sihirbaz hem savaşçı olması, oyunu daha karışık hale getirecektir...
HATA!!!(ÜYELIK); Gizli Linkleri Görebilmek için Giris Yapiniz ! FRMNC TEAM
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Rpg Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Harry Potter RPG :: RPG'ye Başlarken :: Adım ->>>1 :: RPG Nedir ? -